About the Conference

The RAO/CIS Offshore Conference addresses topics of interest to all levels of the industry ranging from young professionals to seasoned industry leaders. The 4-day program consists of Keynotes on offshore oil and gas production, construction and exploitation of offshore oil platforms, transportation of oil and gas by sea, and thematic sessions. The conference covers a spectrum of topics from technological innovation in various disciplines to industry wide strategic challenges.

Become a Delegate

Sponsor of a conference session  

PLENARY SESSION

Moderator:

Konstantin SIMONOV, Head of the National Energy Security Fund

Welcome Addresses:

Governor of St. Petersburg

Dmitry KOZAK, Deputy Head of the Russian Government

Aleksey KONTOROVICH, member of the Russian Academy of Sciences (RAS), Chairman of the RAS Research Council for Geology and the Development of Oil & Gas and Coal Resources

Keynote speakers:

Aleksey SOKOLOV, Deputy Minister for Digital Development, Communications and Mass Media of the Russian Federation 

Pavel SOROKIN, Deputy Minister for Energy of the Russian Federation

Evgeniy KISELEV, Deputy Minister for Natural Resources and Environment of the Russian Federation, Deputy Head of the Federal Agency for Mineral Resources

Oleg RYAZANCEV, Deputy Minister for Industry and Trade of the Russian Federation

Oleg AKSYUTIN, Deputy Chairman of the Board, GAZPROM

Vitaly MARKELOV, Deputy Chairman of the Board, GAZPROM

Andrey SHISHKIN, Vice-President for Energy, Localization and Innovation, Rosneft

Ilya MANDRIK, Vice President, LUKOIL

Andrey PATRUSHEV, Deputy CEO for Shelf Projects, Gazprom Neft

Alexey RAKHMANOV, President, United Shipbuilding Corporation

Vyacheslav RUKSHA, Deputy CEO, Head of the Northeast Passage Directorate, ROSATOM State Atomic Energy Corporation

Nils Andreas MASVIE, Vice-President, DNV GL AS  

CONFERENCE SESSION 1

Keynote speakers:

A representative of the Federal Agency for Mineral Resources

A representative of the Ministry of Natural Resources and the Environment of the Russian Federation

A representative of the Federal Agency for Mineral Resources (Rosnedra)

Boris SHUMSKY, Shelf Project Director, ROSGEO

Valeriy KAMINSKY, CEO, VNIIOkeangeologia (invited)

Oleg PENKOV, CEO, Sevmorneftegeofizika

Conference session 1.1. Readiness of the resource base and the current status of implementation of oil and gas field development projects on Sakhalin island

Keynote speakers:

A representative of the Ministry for the Development of the Russian Far East

Valery LIMARENKO, acting Governor of the Sakhalin Oblast (confirmed)

Vladimir KROKHA, Gazprom Dobycha Shelf Yuzhno-Sakhalinsk LLC, General Director (invited)

Roman DASHKOV, Sakhalin Energy Investment Company Ltd., Chief Executive Director (invited)

Denis KRYLOV, Gazpromneft-Sakhalin LLC, Deputy General Director, Head of Sakhalin project (invited)

Sergey ZENIN, Gazprom Neft, Head of the Offshore Perspective Planning Department (confirmed)

Alexey ARAVIN, Dalmorneftegeophysika, Managing Director (invited)

Oleg SOCHNEV, Rosneft Oil Company, Deputy Director of the Scientific Development and Innovations Department (invited)

Tim CROME, TechnipFMC, Director, Global Technical Management (confirmed)

 

Conference session 1.2. Readiness of the resource base and gas condensate field development projects of the Arctic coast and the Kara sea shelf, including the Ob and Taz bays

Keynote speakers:

A representative of the Ministry of Natural Resources and the Environment of the Russian Federation

A representative of NOVATEK

A representative of ROSGEO JSC

Sergey AKHMEDSAFIN, GAZPROM, Deputy Head of the Department (invited)

Andrey FILIPPOV, GAZPROM, First Deputy Head of the Department (invited)

Igor MELNIKOV, Gazprom Dobycha Nadym LLC, General Director (invited)

Oleg ARNO, Gazprom Dobycha Yamburg, General Director (invited)

Vladimir DOROFEEV, SPMDB “MALACHITE”, General Director (invited)

Artur PRONKIN, Yuzhmorgeologiya JSC, Director for Science (invited)

Gennady KAZANIN, Marine Arctic Exploration Expedition, General Director (confirmed) 

Garry OGANOV, Krasnoyarskgazprom neftegazproject LLC, First Deputy General Director (invited)

Vladislav KHOSHTARIYA, Gazprom Geologorazvedka LLC, Head of Administration (invited)

Viktor IKONNIKOV, Arkhangelsk Region Government, Deputy Chairman of the Government (invited)

Alexey ARTAMONOV, Gazprom Neft Development LLC, Head of the Taz Project (invited)

Mikhail MARKOV, Gazprom Neft Development LLC, Executive Director for Nadym-Pur-Taz Region Projects Implementation (invited)

Executive Secretary:

Arseny MITKO, Head of the Young Northern Scientists' Council at the Arctic Academy of Sciences (confirmed)

 

Conference session 1.3. Readiness of the resource base and hydrocarbon resources development projects on the Pechora sea shelf

Keynote speakers:

Vladimir KROKHA, Gazprom Dobycha Shelf Yuzhno-Sakhalinsk LLC, General Director (invited)

Alexander MANDEL, Gazpromneft Shelf LLC, Adviser to the General Director (invited)

Dmitry KOSTIN, AMIGE JSC, Chief Geologist (invited)

Oleg PRISHCHEPA, All-Russia Petroleum Research Exploration Institute (VNIGRI), Managing Director (invited)

Executive Secretary:

A representative of Gazpromneft Shelf LLC

Conference session 1.4. Oil and gas field development projects of the Caspian, Black, Azov and Baltic seas

Keynote speakers:

Igor ZHUCHKOV, OZNA JSC, General Director (invited)

Yuri KESSLER, LUKOIL-Kaliningradmorneft LLC, General Director (invited)

Alexey SOLOVYOV, Yuzhmorgeologiya JSC, Managing Director (invited)

A representative of Gazprom Flot LLC

A representative of LUKOIL (invited)

A representative of ROSGEO (invited)

A representative of Rosneft Oil Company (invited)

A representative of Priazovneft Oil Company (invited)

Executive Secretaries:

A representative of LUKOIL

Irina BLAGOVIDOVA, CDB Corall, Deputy Head of General Project Design and Marine Architecture (confirmed)

CONFERENCE SESSION 2

Keynote speakers:

A representative of the Ministry of Energy of the Russian Federation (invited)

A representative of the Ministry of Natural Resources and the Environment of the Russian Federation (invited)

Alexander PASHALI, Rosneft Oil Company, Head of the Management Board (invited)

Viktor SOROKIN, Messoyakhaneftegaz CJSC, General Director (invited)

Timur MOKSHAEV, TechnipFMC, Senior Field Development Engineer (invited)

Denis PLEKHANOV, Novatek-Yurkharovneftegaz LLC, General Director (invited)

Denis SUGAIPOV, Gazprom Neft Development LLC, General Director (invited)

A representative of NOVATEK (invited)

A representative of GAZPROM (invited)

A representative of TechnipFMC (invited)

Executive Secretary:

Alexander ZIMIN, Krylov State Research Center, Chief Designer (confirmed)

 

Conference session 2.1. LNG production projects on the Yamal and Gydan peninsula — resource base, technologies and logistics

Keynote speakers:

A representative of the Ministry of Energy of the Russian Federation (invited)

A representative of the Ministry of Natural Resources and the Environment of the Russian Federation (invited)

A representative of Rosneft Oil Company (invited)

A representative of NOVATEK (invited)

A representative of GAZPROM (invited)

Gizar NASIBULLIN, Messoyakhaneftegaz CJSC, Head Engineer and Deputy CEO (invited)

Artur LUKMANOV, Total Research and Development Russia, Technical Manager of Yamal LNG asset (invited)

Vadim STOLYAROV, Gazprom Neft Development LLC, Head of ‘Phase 2 East Messoyakha Deposit’ project (invited)

Aydar GABDULKHAKOV, RN-Purneftegaz LLC, General Director (invited)

Maxim MISHARIN, Gazprom Neft Development LLC, Head of the Yamal Gas project (invited)

CONFERENCE SESSION 3

Keynote speakers:

Alexey DUBININ, Ministry of Industry and Trade of Russia, Department of Machine Tool Building and Investment Machine Building, Division of Oil and Gas Equipment Development (invited)

A representative of the United Shipbuilding Corporation (invited)

A representative of Rosneft Oil Company (invited)

Evgeny TOROPOV, Rubin Central Design Bureau for Marine Engineering, Chief Designer (confirmed)

Evgeny APPOLONOV, Lazurit Central Design Bureau, General Director (confirmed)

Yan NOVIKOV, Almaz-Antei Air and Space Defense Corporation, General Director (invited)

Vladimir PESHEKHONOV, Concern CSRI Elektropribor, General Director (invited)

Oleg ANDREEV, Gazprom Design Engineering LLC, General Director (invited)

Alexey LOBANOV, GAZPROM, Head of the Shipbuilding Department (confirmed)

Alexander ARTYUKHOV, General Director of United Engine Corporation (confirmed)

Vitaly KONOVALOV, Wärtsilä Vostok LLC, Director for Sales

Valery BORODIN, Sevmash Production Association JSC, Head of the Guarantee and Service Department for Military and Technical Cooperation and Civil Projects (confirmed)

Alexander VEDROV, Almaz-Antei Air and Space Defense Corporation, Deputy General Director for Production and Technology Policy (invited)

Alexey KADILOV, Baltic Shipyard JSC, General Director (invited)

A representative of PAO Severstal (invited)

Executive Secretary: 

Mikhail KIRILLOV, Rubin Central Design Bureau for Marine Engineering, Deputy Chief Designer (confirmed)

Sergey GOLOSIYENKO, Kurchatov Institute National Research Center, CRISM "Prometey", Deputy Head of the Structural Steels and Functional Materials for Shipbuilding research and production complex (confirmed)

 

Conference session 3.1. Design, construction and operation of offshore oil and gas production platforms and LNG production facilities

Keynote addresses:

A representative of the Ministry of Industry and Trade of the Russian Federation (invited)

A representative of the United Shipbuilding Corporation (invited)

Oleg TIMOFEEV, Krylov State Research Center, Deputy General Director (confirmed)

Sergey SAIGAKOV, Severstal Lifting Technologies LLC, General Director (invited)

Alexander RYZHKOV, Iceberg Central Design Bureau, General Director (invited)

Andrey TIMIN, Morneftegazproekt LLC, General Director (invited)

Vladimir ANTONOV, Chief Designer, SPMDB “MALACHITE” (invited)

Executive Secretary: 

Vladimir TAROVIK, Krylov State Research Center, Chief Designer (confirmed)

 

Conference session 3.2. Underwater technologies as the key to hydrocarbon resources of the continental shelf in various climate zones. International cooperation

Keynote addresses:

A representative of the Ministry of Industry and Trade of the Russian Federation (invited)

Vadim PETRENKO, GAZPROM, Head of the Offshore Fields Development Technologies Administration of the Department for Gas, Gas Condensate and Oil Production (invited)

Nikolay NOVOSELOV, SPMDB “MALACHITE”, First Deputy General Director, Head Engineer (invited)        

Andrey SUYETINOV, Gazprom Dobycha Shelf Yuzhno-Sakhalinsk LLC, Head Engineer, First Deputy General Director (invited)

A representative of Aker Arctic Technology (invited)

A representative of Aker Solutions (invited)

Egil TVEIT, TechnipFMC, Technical Director for Russia (confirmed)

Vladimir KRYUKOV, Polar Marine Geosurvey Expedition, Managing Director (invited)

Elena IVANOVA, Oceanos Scientific and Production Enterprise of underwater technologies, General Director (invited)

Viktor SHURYGIN, Titan-Barrikady Federal Research and Production Center, General Director and General Designer (invited)

Executive Secretary:

Alexey AGAFONOV, Krylov State Research Center (confirmed)

CONFERENCE SESSION 4

Moderators:

Maxim KULINKO, Deputy Director of the Northern Sea Route Administration — Head of the Department for the Northern Sea Route and Coastal Areas Development of State Atomic Energy Corporation “Rosatom” (confirmed)

Evgeny TKACHENKO, Head of the Transport Industry IT Development Team of the Development Programs Department of the Ministry of Transport of Russia (invited)

Keynote speakers:

Mikhail GRIGORYEV, General Director of Gekon LLC, Research Board of the Russian Federation Security Council, Science and Engineering Board of the Ministry of Natural Resources and Environment of the Russian Federation (confirmed)

Sergey KHRUSHCHEV, Ministry of Natural Resources and Environment of the Russian Federation, Director of the Department for State Policy and Regulation in the fields of Hydrometeorology, Research of the Arctic and Antarctic and the World Ocean (invited)

Boris KABAKOV, Ministry of Industry and Trade of Russia, Director of the Shipbuilding Industry and Marine Facilities Department (invited)

Mustafa KASHKA, Atomflot, General Director (confirmed)

Alexander SOLOVYEV, VYBORG Shipyard, General Director (invited)

Alexander MAKAROV, Arctic and Antarctic Research Institute, Director (confirmed)

Dmitry PURIM, General Director, Sovfracht-Sovmortrans Group (invited)

Alexey DAVYDOV, Gazprom Geologorazvedka LLC, General Director (invited)

Yuri SHAMALOV, Gazprom Flot LLC, General Director (invited)

Sergey SEREGIN, Gazprom Neft, Head of the Marine Logistics and Coast Infrastructure Department (invited)

Alexander MSOEV, Gazprom Neft, Head of the Marine Logistics and Coast Infrastructure Administration of the Marine Logistics and Coast Infrastructure Department (invited)

Andrey VASILYEV, Gazpromneft Marine Bunker LLC, General Director (invited)

Andrey ZVYAGINTSEV, Deputy Head of Marine Research Service of the Federal Agency of Marine and River Transport of the Russian Federation (invited)

A representative of Sovcomflot (invited)

Oleg TERESHCHENKO, Rosnefteflot LLC, General Director (invited)

Igor TONKOVIDOV, Sovcomflot, First Deputy General Director — Chief Engineer (invited)

Viktor VOVK, Deputy Head of the Federal Agency of Marine and River Transport of the Ministry of Transport of the Russian Federation (invited)

 

Conference session 4.1. Development of production and logistics schemes for equipment and inventory procurement of projects and also schemes of produced raw material transportation by sea. Port Infrastructure Support. Deep Sea Port for the Northern Sea Route 

  1. development of new port area, production and logistics cooperation, center for construction of large-capacity marine facilities
  2. integrated development of production infrastructure to support the projects for offshore fields search and exploration in the Arctic zone

Keynote speakers:

A representative of Rosatom State Atomic Energy Corporation (confirmed)

A representative of the Arkhangelsk Oblast Government (invited)

A representative of the Murmansk Oblast Government (invited)

A representative of Russian Railways (invited)

Sergey SMIRNOV, President of the Sozvezdye Association of Oil and Gas Suppliers, head of the Arkhangelsk Oblast shipbuilding cluster (invited)

Sergey KOKIN, Arkhangelsk Transport Hub JSC, General Director (confirmed)

Alexander GOLOVIZNIN, Marine Construction and Technology Co. Ltd, Director for Logistics and Analytics (invited)

Sergey GAVRILOV, Belomortrans JSC, Director of Arkhangelsk Branch (invited)

Dmitry YAMSHCHIKOV, Gazpromneft Shelf LLC, Deputy Head of the Fleet Operation Department (invited)

A representative of ROSMORPORT (invited)

CONFERENCE SESSION 5

Keynote speakers:

A representative of Rosneft Oil Company (invited)

Vladimir RACHIN, United Shipbuilding Corporation, Head of the Directorate of Marine Transport Program of the Civil Shipbuilding Department (invited)

Andrey KRESTYANTSEV, Krylov State Research Center, Deputy head of the Department (confirmed)

Andrey DYACHKOV, Severnoye Design Bureau, General Director (invited)

Alexey ILYIN,  Kurchatov Institute National Research Center, CRISM "Prometey", Deputy Head of Research, Head of the Structural Steels and Functional Materials for Shipbuilding research and production complex (confirmed)

Alexander TARKHOV, Gazprom Flot LLC, Deputy General Director for Fleet and Capital Construction (confirmed)

Sergey BUYANOV, Central Marine Research and Design Institute, General Director (confirmed)

Maxim KUDRIN, Rosmorport, Deputy Head of the Fleet Building and Development Department (invited)

Executive Secretary:

Roman ROMANOV, Krylov State Research Center, Head of the Department (confirmed)

 

CONFERENCE SESSION 6

Themes for discussion:

  • Nuclear Energy
  • Construction of new power generating capacities, modernization and reconstruction of the existing facilities
  • Electric power generation for offshore oil and gas development in the Arctic
  • Development of electric grid in the Arctic.

Moderators: 

Ilya KHARLAMOV, Rosatom State Atomic Energy Corporation, Head of the Development and International Business Block project (invited)

Vasiliy USTINOV, Kurchatov Institute National Research Center, Head of the Kurchatov Complex of Transport Nuclear Power Technologies (invited)

Keynote speakers:

A representative of ROSSETI PJSC (invited)

A representative of the Federal Grid Company (invited)

Mustafa Mametdinovich KASHKA, Atomflot, General Director (confirmed)

Alexey KNIZHNIKOV, Oil and Gas Program Leader, WWF Russia (invited)

Alexander RANTSEV, Atomenergomash JSC, First Deputy General Director for Nuclear Power and New Business Lines (invited)

Igor OPALIN, Inter RAO — Engineering, General Director (confirmed)

Vasiliy AKSENOV, Director of the Moscow Center of the World Association of Nuclear Operators (WANO) (invited)

A representative of Gazprom Flot LLC (invited)

Executive Secretaries:

Vladimir MALYGIN, Krylov State Research Center, Chief Designer (confirmed)

CONFERENCE SESSION 7

Keynote speakers:

A representative of the Ministry of Natural Resources and the Environment of the Russian Federation (invited)

A representative of the Federal Environmental, Industrial and Nuclear Supervision Service (invited)

A representative of the State Duma Committee for Ecology and Environmental Protection (invited)

A representative of Lukoil (invited)

Shaukat BAKIEV, Gazprom Neft, Head of the Health, Safety, Environmental and Civil Protection Administration (confirmed)

Elena LEBEDEVA, Rosneft Oil Company, Head of the Offshore Projects Health, Safety and Environmental Protection Administration of the Department of Health, Safety and Environment Protection in the course of Research and Development (invited)

Boris DOTSENKO, Gazpromneft-Sakhalin LLC, Head of the Health, Safety, Environmental and Civil Protection Administration (invited)

Viktor TRESKIBA, Gazpromneft Shelf LLC, Chief Engineer (invited)

Executive Secretaries:

Anatoly SHAVYKIN, Murmansk Marine Biological Institute of Kola Scientific Center of Russian Academy of Sciences, Chief Research Scientist of the Environmental Engineering Laboratory (confirmed)

Nikolay VALDMAN, Krylov State Research Center, Head of Section (confirmed)

CONFERENCE SESSION 8

Themes for discussion:

  • State legal and technical regulation of the offshore projects
  • Application of Russian regulatory documents and international standards for designing of marine oil and gas supporting structures

Moderator:

Asiko DZHAVAKHYAN, Ministry of Energy of the Russian Federation, Adviser to the Minister (confirmed)

Keynote speakers:

A representative of the State Duma Committee for State-Building and Legislation (invited)

Maxim KIRZHIMANOV, Ministry of Natural Resources and Environment of the Russian Federation, Deputy Head of the Department for State Policy and Supervision in the Sphere of Geology and Subsurface Resources Management (invited)

Valentina DAVYDOVA, Ministry of Energy of the Russian Federation, Civil Service and Mobilization Preparation Department (confirmed)

Elena MAKARYCHEVA, Ministry of Industry and Trade of the Russian Federation, Legal Department, Laws and Regulations Section (invited)

Roman KVITKO, Gazprom Neft, Director of Administration for Legal Issues (invited)

Taliya KHABRIEVA, Institute of Legislation and Comparative Law under the Government of the Russian Federation, Director (invited)

Rustam ROMANENKOV, Gazpromneft Shelf LLC, Deputy General Director for Legal, Corporate and Property Issues (invited)

Igor BOGOMOLOV, Gazpromneft-Sakhalin LLC, Head of Administration for Legal, Corporate and Property Issues (invited)

Anastasia DEMENKOVA, Gazpromneft Marine Bunker LLC, Deputy General Director for Legal, Corporate and Property Issues (confirmed)

Dmitry POPOV, ABB Ltd., Vice President for Legal Issues (invited)

Andrey POPOV, Rosatom State Atomic Energy Corporation, Director for Legal and Corporate Issues and Property Assets (invited)

Svetlana PAVLENKO, Norilsk Nickel Mining and Metallurgical Company, Deputy Head of the Draft Laws Legal Review Administration of the Legal Department (invited)

Oksana MAZUNINA, Atomenergomash JSC, Head of the Legal Administration (invited)

Olga EFREMENKO, Atomenergomash JSC, Head of the Corporate Procurement Administration (invited)

Vitaly STROKOV, Total Research and Development Russia, General Legal Adviser (invited)

Eduard GUDKOV, NOVATEK, Deputy Chairman of the Management Board (invited)

Mikhail IRZHEVSKIY, Russian Direct Investment Fund, Deputy General Director for Legal Issues (invited)

Kirill KOCHETKOV, Zarubezhneft JSC, Deputy General Director for Legal and Corporate Issues (invited)

Mikhail KAZANTSEV, ROSGEO JSC, Deputy General Director, Head of the Corporate and Legal Block, (invited)

Executive Secretaries:

Georgy KASHKATENKO, Rubin Central Design Bureau for Marine Engineering, Engineer (confirmed)

Vitaly NOSKOV, CDB Corall, Head of the Main Hull Structures and General Project Department (confirmed)

CONFERENCE SESSION 9

Keynote speakers:

A representative of the Ministry of Science and Higher Education of the Russian Federation

A representative of NOVATEK (invited)

A representative Rosneft Oil Company (invited)

A representative of Gubkin National University of Oil and Gas (invited)

A representative of St. Petersburg Mining University (invited)

A representative of St. Petersburg State Marine Technical University (invited)

Dilizhan MIRZOYEV, Gazprom VNIIGAZ LLC, Head of the Offshore Extraction Technology and Technique Department, (confirmed)

Elena KASYAN, GAZPROM, Head of the Department (invited)

Andrey FILIPPOV, GAZPROM, First Deputy Head of the Department

Andrey SUYETINOV, Gazprom Dobycha Shelf Yuzhno-Sakhalinsk LLC, Head Engineer, First Deputy General Director (invited)

Valery IVANOV, Gazprom Flot LLC, Deputy General Director for Personnel Management (invited)

Andrey GUSTOY, Gazprom Neft, Deputy General Director for Organizational Issues (invited)

Aleksey REMIZOV, Gazprom VNIIGAZ LLC, Deputy Head of the Hydrocarbons Collection, Preparation and Transportation Laboratory (invited)

Sergey VERBITSKIY, Head of Department at St. Petersburg State Marine Technical University (confirmed)

Executive Secretaries:

Konstantin BEREZHNOY, St. Petersburg State Marine Technical University, Senior Lecturer (confirmed)

Natalya ANISIMOVA, Director of Gazprom VNIIGAZ LLC Training Facility (invited)

CONFERENCE SESSION 10

Official languages - Russian and English. Simultaneous translation will be provided.

All persons, who are interested in participation in the Conference, are to register at the official web site.
After the registration the Secretariat will send you confirmation of the registration and invoice.

Please contact the Secretariat for any queries on participation in the Conference
Julia Boublits

Tel.: + 7(812) 303-8868
E-mail: oilgas@restec.ru

Supported by:

Top